Törnkvist Begravningsbyrå

Harmoni i nuet och tryggheten efter

Våra tjänsterKontakta oss

Det här är vi

På Törnkvist tänker vi att en begravning kan handla mer om livet än om döden – livet som en människa har levt och alla minnen som blir kvar. Vi vägleder er genom alla delar som berörs när en människa dör med stor lyhördhet för era önskemål.

Törnkvists Begravningsbyrå har funnits i Karlskrona sedan 1920-talet och är därmed Karlskronas äldsta begravningsbyrå. Idag har vi även kontor i Ronneby och Lyckeby för att finns tillgängliga nära dig.

Auktoriserad begravningsbyrå

Törnkvist är en auktoriserad begravningsbyrå vilket innebär en trygghet för dig som kund. Vi tillhör SBF (Sveriges Begravningsbyråers Förbund) och lyder under deras regler när det gäller bland annat prisinformation, tystnadsplikt, etik, arbetsmetoder, utbildning och hantering av reklamationsärenden.

Våra Medarbetare

Tommy Hagaton

Karlskrona

0455-122 16

Lyckeby

0455-84200

Ronneby

0457-755 15

tommy@tornkvists.se

Jan-Ibert Åkesson

Karlskrona

0455-122 16

jan-ibert@tornkvists.se

Therese Hagaton

Karlskrona

0455-122 16

Lyckeby

0455-84200

Ronneby

0457-755 15

therese@tornkvists.se

Monica Carlman Andersson

Karlskrona

0455-12216

monica@tornkvists.se

Victor Ivansson

Karlskrona

0455-12216

victor@tornkvists.se

Kenth Petersson

Karlskrona

0455-12216

kenth@tornkvists.se

Kerstin Arrhenius

Karlskrona

0455-122 16

Lyckeby

0455-84200

Ronneby

0457-755 15

kerstin@tornkvists.se

Jessica Andersson

Lyckeby

0455-84200

jessica@tornkvists.se

Ida Johannesson

Karlskrona

0455-122 16

ida@tornkvists.se

Miljöperspektiv

Det finns flera sätt att göra en begravning mer hållbar. Det handlar om kistmaterial och utsläpp under kremeringen, om närodlat trä eller spånskivor, om begravningsbilens miljöpåverkan och inte minst om blommorna – var kommer de ifrån? Är de odlade på ett hållbart sätt och utan skadlig, konstgjord pigmentering?

Vi arbetar hela tiden med att öka medvetenheten om branschens miljöpåverkan. Vi vet att den verkliga omställningen till mer hållbara begravningar kommer först när våra kunder ställer krav på oss och våra kollegor så att vi kan ställa dem på våra leverantörer.

Törnkvists satsar på miljöbilar och närodlat när det är rimligt och ger effekt i det stora sammanhanget. För det är inte svart eller vitt det här med hållbarhet. Om vi i Blekinge skulle börja odla en blomsort för att få ett närodlat alternativ, skulle det kunna krävas sådana mängder energi att det ger större påverkan än importen från ett annat land. 

Vi gör det vi kan, försöker tänka stort och följer intresserat med i debatt och utveckling. Ett steg i taget.

Föreläsningar

Vi kommer gärna och håller föredrag om begravning eller juridik för er
pensionärsförening, intresseförening, konfirmandgrupp eller för dig som arbetar inom sjukvården. Ring eller maila oss för mer information eller för att boka.

Arbeta hos oss

Spontanansökan